School Committees (2019-2020)

  • Home
  • School Committees (2019-2020)

  • SMC COMMITTEE
  • ORGANISATION CHART
  • COMMITTEE

 

SMC (SCHOOL MANAGEMENT COMMITTEE)
     
CAPACITY RANK & NAME APPOINTMENT
CHAIRMAN AOC /Stn Cdr /CO  
  Air Cmde A Bhadra VM AOC 9 WING AF
     
MEMBERS Gp Capt NK Chabba C Adm O 
  Wg Cdr Vineet Gupta SAO
  Wg Cdr Sulekha Singal SMO 9 WING AF
  Mr PK Pandey AGE
  MWO R Prasad Stn MWO
  Sgt Vikas Tyagi Parent Rep
  Sgt R K Sinha Parent Rep
  Sgt Sunil K Yadav Parent Rep
  Mr. Harpreet Singh Parent Rep
  Mr. Raspal Singh Parent Rep
  Cpl Gurdeep Singh Parent Rep
  Mrs. Amarjeet Kaur Parent Rep
  Mr. Daljit Singh Parent Rep
  Sgt Pawan Kumar Singh School Manager
     
EXECUTIVE DIRECTOR Sqn Ldr Murlidharan O /C Edn
     
SECRETARY  Mrs. Shyamli Waraich  Principal AF School

 

                    ORGANISATION CHART AIR FORCE SCHOOL HALWARA

 

CHAIRMAN

Air Cmde A Bhadra VM

C Adm O

Gp Capt N K Chabba

EXECUTIVE DIRECTOR

Sqn Ldr Murlidharan

MANAGER AF SCHOOL   

SGT PAWAN KUMAR SINGH

 PRINCIPAL AF SCHOOL  

MRS. SHYAMLI WARAICH

                                                                    ↓

TEACHING STAFF

MTS

ACCOUNT / CLERK 



 



 

     INTERNAL COMPLAINT COMMITTEE

  1. Mrs.Preeti Sharma                                              (TGT)
  2. Mrs.Balwinder Kaur                                             (PTI)
  3. Mrs.Paramjit Kaur                                               (NTT)
  4. Mrs. Junu Das                                                      (OS)
  5. Mrs. Rajni Sharma                                               (HWT)
  6. One Rep of AFWWA(L)                                        (TBD by AWWA(L))

 

        DISCIPLINARY COMMITTEE

  1. Mrs. Lalita                             (TGT S.Sc)                 
  2. Mr. Rahul Mamgain                (TGT Sports)                        
  3. Mrs. Nutan Kumari                (PRT)    
  4. Mrs. Indu                              (PRT)
  5. Mrs. Jasbir Kaur                    (NTT)          

        

   LOCAL PURCHASE COMMITTEE

  1.  Mrs. Shruti                             (TGT Sci.)
  2.  Mr. Satish Kumar                    (TGT Drawing)
  3.  Mrs. Madhu Sharma               (PRT)
  4.  Mrs. Ramandeep Kaur            (NTT)
  5.  Mrs. Junu Das                         (OS)
  6.  Mrs. Pooja Arora                    (PRT)

  

   SCHOOL TRANSPORT COMMITTEE

  1. Mrs. Geeta Khosla                    (TGT Eng)
  2. Mr. A.K Mishra                          (PRT )
  3. Mrs. Shalley                              (PRT)
  4. Mrs. Sanchita Dutta                  (PRT)
  5. Mrs. Gurmeet Kaur                   (NTT)
  6. Miss. Navdeep Kaur                  (NTT)